Alergie u psów i kotów – rodzaje, przyczyny i objawy

 

Tak jak u ludzi, u kotów i psów mogą występować różnego rodzaju alergie, czyli nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego organizmu na kontakt z czynnikiem zewnętrznym, czyli antygenem. Takie reakcje mogą wystąpić jako odpowiedź na np. składnik pokarmu, czynnik środowiskowy lub dany obiekt.

 

Przyczyny występowania alergii u naszych pupili są bardzo złożone. Najważniejsze, aby zwracać na nie uwagę i w razie niepokojących sygnałów zgłosić się do weterynarza. Na co więc należy zwracać uwagę i jaki rodzaj alergii może to sygnalizować?

 

 

Alergia pokarmowa u psów i kotów

 

W tym przypadku organizm za pomocą układu immunologicznego nieprawidłowo reaguje na pewnie składniki pokarmu, które przyjmuje nasze zwierzę. Warto pamiętać, aby odróżnić ją od nietolerancji pokarmowej, podczas której także ma miejsce nieprawidłowa reakcja na pokarm, jednak nie ma ona podłoża immunologicznego.

Reakcje alergiczne mogą występować od razu po spożyciu pokarmu lub po dłuższym okresie jego spożywania. Mogą być to:

 

 • reakcje skórne

Zaczerwieniona skóra, wykwity na skórze (bąble, strupy itp.). Zwierzę może w tym przypadku intensywnie się drapać lub pocierać pyszczkiem o przedmiotu w celu uspokojenia swędzenia.

 

 • reakcje układu pokarmowego

Biegunka, wymioty, utrata masy ciała, brak apetytu, apatyczność, nerwowe reakcje przy dotykaniu brzucha.

 

Bez względu na to czy już zauważyliśmy jakieś znaki świadczące o alergii zawsze warto mieć zapisane czym karmimy psa lub kota. Karma, przysmaki, domowe obiady. Ułatwi to weterynarzowi określenie składnika, na które zwierzak jest uczulony.

Pamiętaj, że takie objawy mogą wskazywać także inne choroby.

 

Jeżeli po badaniach stwierdzona zostanie alergia Twój zwierzak będzie zmuszony przejść na karmę hipoalergiczną oraz ograniczyć spożywanie dodatkowych, niesprawdzonych produktów np. niektórych przysmaków.

 

Smakołyki hipoalergiczne znajdziecie tutaj: https://bit.ly/2WCf5Pe

Pamiętaj, że nawet w przypadku pokarmów hipoalergicznych warto na początku sprawdzić reakcję pupila.

 

 

 

Alergia kontaktowa u psów i kotów

Kontaktowa, ponieważ występuje w przypadku bezpośredniego kontaktu z uczulającym czynnikiem. Najczęściej są to substancje biologiczne lub chemiczne np.:

 • szampony
 • środki do czyszczenia podłóg
 • środki piorące
 • gumę
 • plastik
 • metale

 

W tym przypadku objawy zazwyczaj ograniczają się do miejsca kontaktu z daną substancją. Często w tym przypadku łatwo można stwierdzić czym jest czynnik alergiczny np. gdy został zmieniony szampon lub chemia używana w domu można zauważyć powiązanie, a gdy np. pies jest uczulony na metalową obrożę, reakcja powinna pojawić się w okolicy szyi.

 

Bez względu jednak czy uda nam się samodzielnie określić co uczula naszego pupila warto udać się do weterynarza w celu sprawdzenia czy coś nam nie umknęło lub są inne przyczyny takich reakcji.

 

Polecamy zawsze korzystać z szamponów hipoalergicznych, które znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3rNKolA

 

Alergia środowiskowa u psów i kotów

U jej podłoża leży nieprawidłowa reakcja organizmu na alergeny środowiskowe, z którymi zwierzę ma kontakt poprzez drogi oddechowe. Najczęściej są to pyłki roślin lub roztocza kurzu domowego. Objawami mogą być:

 • kichanie
 • kaszel
 • wypływ z nosa

 

Niestety, takie symptomy występują też w wielu innych chorobach układu oddechowego, więc niezbędna będzie konsultacja u lekarza weterynarii.

 

Leczenie alergii

W zależności od postawionej diagnozy, istnienia chorób towarzyszących i stanu zwierzaka, weterynarz dobierze odpowiednie postępowanie lecznicze. Najważniejsze, aby nie odwlekać wizyty, ponieważ w niektórych typach alergii może wystąpić reakcja anafilaktyczna, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia zwierzęcia.

Ustalenie z weterynarzem, jaka jest przyczyną nieprawidłowości i ewentualne wykrycie czynnika, który uczula, pomoże mu pozbyć się nieprzyjemnych reakcji alergicznych i zachować zdrowie na dłużej.