Co warto wiedzieć o adopcji psa?

 

  Jeżeli zdecydujemy się na adopcje psa możemy posiłkować się miejscami takimi jak fundacje czy schroniska. W przypadku pierwszego warto dowiedzieć się, czy zwierzak posiadał stałego opiekuna, który mógłby opowiedzieć nam więcej o jego charakterze, przyzwyczajeniach czy zachowaniu. Na tym etapie warto dowiedzieć również, czym zwierzęta są karmione i jaką opiekę weterynaryjną zapewnia im schronisko. Jest to szczególnie ważne przy adopcji szczeniaków, ponieważ w miejscach tego typu, gdzie przebywa wiele zwierząt naraz łatwo o choroby zakaźne. Najczęściej spotykaną jest parwowiroza, czyli tak zwany „psi tyfus”. Choroba ta rozwija się dość szybko, bo najczęściej w przeciągu 5-12 dni od zarażenia. Objawy zarażenia to między innymi krwista, wodnista biegunka, wymioty, odwodnienie. W przypadku młodych psów choroba ta może być nawet przyczyną zgonu.

  Drugą z wymienionych opcji była fundacja, tutaj specyfika adopcji różni się od tej w schronisku. Znaczna liczba psów, które są podopiecznymi takiej instytucji przebywa w tak zwanych „domach tymczasowych”. W takim miejscu zwierzęta pod okiem weterynarza, niekiedy też behawiorysty są przygotowywane do adopcji. Dzięki temu mamy możliwość poznania zachowania psa w środowisku domowym lub w zetknięciu z innymi zwierzętami.

Warunki adopcji:

Schronisko, czy też fundacja mają prawo narzucić Wam pewne wymagania, które musicie spełnić, zanim zwierzak do Was trafi. W zależności od organizacji mogą się one różnić. Może się to jednak wiązać z koniecznością odwiedzenia naszego pisaka w celu odbycia wspólnego spaceru, by zobaczyć jak pies na Was zareaguje. Podpisując umowę adopcyjną zobowiązujemy się do zapewnienia zwierzakowi należytej opieki.

Gdy już zdecydujemy się na adopcję konkretnego psiaka musi zadbać o jego bezpieczeństwo w naszym domu.

Co należy zrobić?

  • Zabezpiecz ewentualne miejsca, które mogą zagrażać psu
  • Wygospodaruj bezpieczne miejsce na legowisko
  • Zapewnij mu odpowiednią karmę i stały dostęp do wody
  • Przygotuj zabawki
  • Zaopatrz się w smycz i akcesoria potrzebne na spacer

Poczucie odpowiedzialności

  Jako właściciele musimy pamiętać, że pies to także duża odpowiedzialność. Wiążą się z tym koszty takie jak weterynarz, jedzenie czy nawet behawiorysta. Musimy także uwzględnić nasz tryb życia, jeżeli stale gdzieś wyjeżdżamy i nie jesteśmy w stanie zabrać naszego przyjaciela ze sobą warto zastanowić się nad tym, czy to, aby na pewno dobry pomysł. W razie pytań, czy wątpliwości nie bójcie udać się do specjalisty, w końcu chodzi o szczęście psiaka.