Czy wybieg dla psów to dobre miejsce?

Poza żywieniem i potrzebami fizjologicznymi pragniemy zapewnić naszym pupilom nieco więcej aktywności, szczęścia i psich kolegów. Często wybieramy w tym przypadku wybieg dla psów. Jednak czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla Twojego psa?

Zamknięte przestrzenie dla zwierząt są świetną opcją, o ile są one zsocjalizowane, nie mają problemów behawioralnych, dajemy im wsparcie i jesteśmy świadomymi potrzeb psa właścicielami.

Jakie wady ma wybieg dla psów?

Za małe i zamknięte.

Jeśli na wybiegu jest duża liczba psów, to lepiej zrezygnować ze wspólnej zabawy. W takim miejscu zwierzęta są podekscytowane, dookoła jest zbyt wiele emocji na spokojną eksplorację terenu i poznawanie innych zwierząt. Psy nie mają dokąd uciec, gdy poczują się przytłoczone, a nawet zagrożone. Nie zawsze rozpoznajemy sygnały ostrzegawcze. Czasami myślimy, że nasz czworonożny przyjaciel dobrze się bawi, szaleje, a tak wcale nie jest. 

Brak zainteresowania psem

Na psich wybiegach często można zaobserwować osoby wpatrzone w telefon, kompletnie niezainteresowane własnym zwierzakiem. Jest to spory błąd, ponieważ pies wymaga naszego skupienia i uwagi, potrzebuje czuć się bezpiecznie. Gdy widzi, że nie zwracamy na niego uwagę, to zostaje mu samoobrona. Mogą zacząć pojawiać się negatywne zachowania, jak na przykład szczekanie na inne psy bądź brak zainteresowania swoim przewodnikiem w codziennych spacerach.

Brak świadomości

Dla psa nie jest niczym naturalnym spotkanie z nieznajomymi psami, które wzajemnie się ganiają, obwąchują i nie mogą od siebie odejść, kiedy tego potrzebują. Przestrzeń im na to nie pozwala. Wchodzą na wybieg, gdzie są już inne, obce psy. Często nie mamy pojęcia jak one zareagują, czy są odpowiednio zsocjalizowane i prowadzone przez swoich właścicieli. Możemy w taki sposób zaszkodzić naszemu pupilowi. Ludzie nie zawsze wiedzą, kiedy zabawa przeradza się w coś negatywnego – dominację, agresję i nie tylko. Kwestia bezpieczeństwa powinna być na pierwszym miejscu.

Choroby

Wchodząc z psem na wybieg musimy zdawać sobie sprawę, że może zarazić się na przykład pasożytami. Co jakiś czas warto przeprowadzić systematyczne badania, aby nasz pupil był w zdrowej kondycji.

Co z psami, które mają problemy? Właściciele zwierząt, które borykają się z agresją, lękami i nie mają odpowiedniej socjalizacji powinni najpierw te zachowania z nimi przepracować. Nie każdy pies musi witać się ze wszystkimi dookoła. Wbrew pozorom to nie są zwierzęta stadne, a mylne machanie ogonkiem nie oznacza tylko szczęścia – również napięcie. Zapewnij swojemu psiemu przyjacielowi komfortowy wypoczynek, aktywność i spokój. Niektóre psy nie czerpią radości ze spotkań z innymi czworonogami. Wręcz przeciwnie! Zabawa z właścicielem, to najlepiej spędzony czas i przyjemność dla psa.