Dlaczego koty nie są tak pieszczotliwe jak psy?

 

   Gdy decydujemy się na zwierzaka, często mamy konkretne oczekiwania co do jego zachowania. Każdy z nas marzy o kocie, który przybiegnie się przytulić, gdy tylko nas zobaczy. Nie zawsze jednak nasze zwierzęta mogą sprostać naszym wymaganiom. Dzikie instynkty kota sprawiają, że przytulanie jest raczej zachowaniem wyuczonym, niż naturalnym. Jednym osobnikom przyjdzie to łatwiej, natomiast inne nie będą tak skore do pieszczot.

  1. Jakie czynniki mają na to wpływ?
  2. Kto decyduje o kontakcie?
  3. Jak zachęcić kota do głaskania?

Jakie czynniki mają na to wpływ?

  • Charakter – każdy kot ma swój charakter, i to właśnie od niego w dużej mierze będzie zależało to, czy nasz pupil polubi głaskanie.
  • Rasa - Jeżeli oczekujemy, że nasz towarzysz będzie wesoły, skory do zabaw i wiecznie młody, wybierajmy rasy nieco bardziej ekstrawertyczne, takie jak, chociażby kot norweski leśny, syberyjski, cornish rex lub devon.
  • Wiek
  • Socjalizacja - jeżeli we wczesnym okresie życia kota będziemy brać go na ręce i głaskać to prawdopodobnie się do tego przyzwyczai. Między 7 a 9 tygodniem życia kocięta są bardziej otwarte na nowe doznania.

Kto decyduje o kontakcie?

    Ostatecznie to koty są decydentami w tej sprawie. Zwierzęta, które nie lubią się przytulać prawdopodobnie będą od razu uciekać lub drapać i gryźć tuż po wzięciu na ręce. Natomiast te osobniki, które lubią pieszczoty będą same decydowały o długości ich trwania.

Jak zachęcić kota do głaskania?

   To doskonała okazja, by przetestować swoją cierpliwość. Najłatwiejszym sposobem, by zachęcić pupila do głaskania będzie użycie jego ulubionych smakołyków. Trzymając przysmak w dłoni siadamy na fotelu czy kanapie i zachęcamy pupila, aby do nas przyszedł. Jeśli podejdzie i usiądzie obok, dajemy mu nagrodę. Stopniowo możemy podnosić poprzeczkę i np. dać kotu przysmak, dopiero kiedy wejdzie nam na kolana. Pamiętajmy jednak, że niektóre w ogóle nie są w stanie zaakceptować bliskiego kontaktu fizycznego z ludźmi, trzymają się na dystans i żyją zgodnie własnym poglądem na świat.