Dlaczego koty znaczą teren i co zrobić, aby temu zapobiec?

 

  Koty z natury są zwierzętami terytorialnymi. Przywiązują się do swojego terenu, którym staje się nasze domostwo. Traktują to miejsce jak swoje terytorium, gdzie czują się bezpiecznie i mogą bez przeszkód polować czy wychowywać kocięta. W przyrodzie dzikie koty znaczą swój teren, tak by oznajmić innym osobnikom, że nie powinny się do niego zbliżać. Pomimo udomowienia koty nie tracą swoich naturalnych instynktów, w wyniku, czego, chcąc zaznaczyć swoją pozycję i pokazać, że dany teren należy do nich.

  Obsikiwanie może także wynikać z odczuwanego przez nich stresu, który jest związany na przykład z przeprowadzką czy pojawieniem się nowej osoby w jego otoczeniu. Zwyczaj znaczenia terenu możemy też zaobserwować u kotek będących w rui. Chcą w ten sposób przyciągnąć potencjalnych partnerów, z którymi będą mogły wychować młode.

  1. Co zrobić, gdy kot obsikuje teren?
  2. Czym różni się kastracja od sterylizacji?
  3. Czy zabiegi zawsze pomagają?

 

Co zrobić, gdy kot obsikuje teren?

  Dla właścicieli kotów to zachowanie potrafi być nadzwyczaj uciążliwe, biorąc pod uwagę fakt, że koci mocz wydziela nieprzyjemny zapach. Przyczyną tego zapachu jest obecność feromonów. Aby zapobiec znaczeniu terenu przez koty ich posiadacze decydują się na kastrację lub sterylizację. Po takim zabiegu zwierzęta stają się bardziej zrównoważone i spokojne. Niektórzy jednak radzą sobie inaczej, sięgając po specjalne środki, które niwelują zapach moczu, lub takie, które zniechęcają zwierzę do obsikiwania.

Czym różni się kastracja od sterylizacji?

  Mylne jest twierdzenie, że sterylizacji poddaje się jednie kotki. W rzeczywistości są to dwa różne zabiegi, w którego wyniku koty nie mogą się rozmnażać. Sterylizacja uniemożliwia jedynie rozmnażanie, natomiast kastracja to zabieg, który dodatkowo hamuje proces wytwarzania hormonów.

Czy zabiegi zawsze pomagają?

  Zdarza się, że pomimo przebytego zabiegu koty dalej znaczą teren. W takim przypadku warto zastanowić się, czy powodem nie jest stres. Wspólna zabawa i eliminacja czynników wywołujących stres powinna pomóc.