Historia udomowienia psów

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Psa Powiemy dzisiaj kilka słów o historii udomowienia psów.

Psy są uważane na cały świecie, za najlepszego przyjaciela człowieka, a początki ich udomowienia szacuje się na ok. 12-17 tys. lat temu. Pierwsze udomowienia zlokalizowano na obszarze Europy. Jest to pierwsze zwierzę na świecie, z którym człowiek związał swój los.

Psy zapewniały bezpieczeństwo i ochronę przed drapieżnikami, pomagały ludziom przy polowaniach, w wypasaniu zwierząt, gdzie pełniły rolę stróżów nad stadem, zapewniały człowiekowi także towarzystwo i ciepło w zimne noce. Pies stał się nie tylko pomocą, ale przyjacielem.

Historia dzieli proces udomawiania psa na cztery etapy. Prawdopodobnie, nie był to proces zamierzony, a był on raczej wynikiem przypadku, który na przestrzeni czasu przerodził się w relacje przyjacielską.

Etap 1. Etap ten działał na zasadzi symbiozy, w której to wilki, a więc jeszcze nie psy podążały za plemionami ludzkimi i zjadały pozostawione po nich resztki jedzenia. Ludzie szybko dostrzegli korzyści, jakie niosła za sobą obecność tych zwierząt, odstraszały one bowiem inne drapieżniki i ostrzegały przed niebezpieczeństwem.

Etap 2. Na tym etapie więź między człowiekiem a wilkiem, czy też tzw. pra-psem zaczęła się zacieśniać. Kolejne pokolenia tych zwierząt zaczęły akceptować obecność ludzi i coraz bliżej do nich podchodziły.

Etap 3. W tym okresie ludzie zaczęli selekcjonować psy, które stanowiły dla nich zagrożenie i te które akceptowały obecność człowieka w swoim otoczeniu. Jedynie te, które miały łagodne usposobienie względem człowieka miały możliwość rozmnażania się, ale także pozostania przy ludzkich osadach. Wtedy też psy zaczęły pełnić określone funkcje, czyli polowanie, czy też pilnowanie stada.

Etap 4. To ostatni etap, który trwa do dziś. Pies domowy jest obecnie traktowany jak członek rodziny. Istnieje 340 ras psów domowych uznanych przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). 

Jak widać był to niezmiernie długi proces, który ulegał zmianie na przestrzeni lat. Ale dzięki temu mamy możliwość posiadania najwspanialszych i najwierniejszych psich przyjaciół.