Jak mądrze bawić się z kotem?

  Wydaje się to być banalnie łatwe, jednak jest to bardziej skomplikowany proces. Nasze koty to drapieżniki, co oznacza, że w ich naturze leży polowanie i tropienie. Warto więc wykorzystać te instynkty podczas wspólnej zabawy.

Koci łańcuch łowiecki:

 1. Lokalizacja ofiary
 2. Skradanie się
 3. Pogoń
 4. Schwytanie i zabicie
 5. Konsumpcja
 6. Odpoczynek

   Koty mają w zwyczaju odpoczywać po spożytym posiłku, dlatego też warto zachęcić go do aktywności fizycznej przed jego spożyciem. Rano, gdy wstaniecie najlepiej nakarmić kota by ten miał wrażenie, że upolował swój posiłek. Wspólna zabawa idealnie sprawdzi się także przed snem, w ten sposób zmęczymy naszego zwierzaka, zapewniając mu tym samym spokojny sen.

Jednak, jak długo powinna trwać taka zabawa?

Oczywiście każdy kociak ma inny charakter, przez co czasem nie jest skory do bliskości z człowiekiem. W trakcie zabawy musimy pamiętać, że nie możemy pozwolić by kot zobaczył w nas potencjalną ofiarę. Dlatego jeżeli kot zacznie nas gryźć należy przerwać wspólną zabawę, kary nie będą tutaj potrzebne. Podczas wspólnej aktywności warto zwrócić także uwagę na to by zabawka sama nie wychodziła w pyszczek naszego pupila. Zadbajmy o to by jej ruchy były jak najbardziej naturalne, by kot mógł wykorzystać swoje drapieżcze instynkty.

Jakie zabawy i zabawki wybrać?

 • Zabawa z wędką – możesz ją zakupić na naszej stronie (https://www.e-zoo24.pl/zabawki-dla-kota) lub zrobić samemu w domu.
 • Sztuczne myszki – nasz kot będzie mógł wykorzystać tutaj instynkt łowczy
 • Piłka

Unikaj!

 • Gryzienia rąk
 • Kłębków wełny
 • Plastikowe przedmioty, które wasz kot jest w stanie połknąć

Jakie są konsekwencje braku zabawy z kotem?

  Koty pozostają drapieżnikami na całe życie, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniej zabawy, w której będą mogły wykorzystać swoje naturalne instynkty łowcze. Brak aktywności tego typu może skutkować apatycznym zachowaniem czy zmianą humoru. Często jednak efektem braku zabawy jest agresywne zachowanie względem opiekuna, czy też innych. Oprócz problemów behawioralnych, koty mogą popadać w nadwagę czy doznawać różnego rodzaju chorób serca.

    Jeżeli zadbasz, by zabawa z kotem była zarówno ucząca, jak i przyjemna dla Ciebie i Twojego kota unikniesz zbędnych zadrapań i nieodpowiednich zachowań. Dobra zabawa wpłynie także na zacieśnianie się Waszych więzi i zapewni kotu odpowiedni rozwój.