Jak odpowiednio spacerować z psem?

  Spacer z psem to nie tylko wyjście na kilkanaście minut, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne.

Porządny spacer powinien zaspokajać zarówno aktywności fizyczne, jak i psychiczne naszego pupila. Warto więc poświęcić mu trochę więcej czasu, co z pewnością będzie skutkowało pozytywnie na Waszą relację i pozwoli spędzić ciekawiej czas. 

   Wspólne wyjścia z psem wydają się błahe, w końcu to nic trudnego. Zakładamy obroże lub szelki, zapinamy smycz i wychodzimy na dwór. Takie spacery mogą być zwyczajnie nudne dla psa.

Nieodpowiednia dawka ruchu może także wpływać na zachowania pupila.  

Jak długo powinien trwać spacer?

   Ważną rolę gra czas. Nie ma doskonałej odpowiedzi na to, ile powinien trwać spacer z każdym psem. Przede wszystkim powinien być on dostosowany do psich potrzeb. Młode psy zwykle wymagają dłuższych spacerów. Często skarżymy się na niszczenie butów, a nawet mebli przez naszego czworonoga, a to może świadczyć o niewystarczającej aktywności. Niektóre psy są bardziej aktywne, inne mniej, nie zawsze zależne jest to od rasy. Również w przypadku złej pogody zdarza się, że stawiamy na szybki spacer, a pośpiech tutaj nie jest wskazany. Nie odciągaj psa od każdego miejsca, daj mu spokojnie powęszyć. 

Jak urozmaicić spacer z psem?

   Możemy zabrać go na psi wybieg, jednak musi to być świadoma decyzja. W takie miejsca zabierz jedynie zwierzę bez problemów behawioralnych, dobrze zsocjalizowane. Nasz codzienny spacer możemy ubogacić w zabawę! Wybierz do tego piłeczkę, szarpak lub inną zabawkę, którą uwielbia Twój przyjaciel. Będzie to wspaniały moment na pogłębienie Waszej relacji. Wzajemne szarpanie, rzucanie piłeczki, a może wspólne bieganie? Im więcej różnych aktywności, tym mniej monotonii. Wszelkiego rodzaju zabawki znajdziecie na naszej stronie (https://www.e-zoo24.pl/zabawki-dla-psa).

Czy trening jest potrzebny?

  Ćwiczenie z psem jest tak samo ważne jak bieganie czy zabawa. Dzięki temu zbliżysz się do psa,  a także zacieśnisz więzi między Wami. Zabierz na spacer najlepsze smaczki swojego zwierzaka  i poćwicz z nim kilka komend, nagradzaj go za świetny spacer, reakcje. Możesz również zapewnić mu rozrywkę podczas węszenia lub tropienia. Wspólny trening sprawi, że oboje będziecie sobie bardziej ufać, spacery zaczną sprawiać przyjemność i staną się bezpieczniejsze dla Was oraz otoczenia.

W jakich miejscach spacerować?

    Jeśli codziennie będziemy przechadzać się tą samą trasą, to zarówno dla nas, jak i naszego psiego przyjaciela zacznie to być nudne i nie będziemy zadowoleni. W miarę możliwości zmieniaj trasy, wejdźcie w nową uliczkę, przejedźcie się na wycieczkę. Psy czerpią radość z eksplorowania terenu, im więcej nowych zapachów, tym lepiej! Świetnym pomysłem są także wyjazdy na przykład do lasu, gdzie możemy spokojnie spuścić go ze smyczy i pozwolić mu się wyszaleć. 

    Pamiętajmy, że zwierzęta kochają spędzać czas z człowiekiem i największą nagrodą dla nich jest Twój cenny czas, który spędzisz razem z nimi. Dbanie o ich potrzeby będzie oddziaływać pozytywnie na Waszą relację, nastrój i przyjaźń pomiędzy psem a człowiekiem.