Jak oswoić królika miniaturkę?

 

  Jest to jeden z elementów, dzięki któremu Wasz nowy zwierzak będzie się mógł w pełni zadomowić w nowym otoczeniu. Króliki miniaturki żyją około 7 lat, dlatego podobnie jak u każdego zwierzęcia tak ważne jest, by dobrze czuł się w naszym towarzystwie.

  1. Jak oswoić królika z otoczeniem?
  2. Jak oswoić królika z człowiekiem?
  3. Jak przyzwyczaić zwierzaka do podnoszenia na ręce?
  4. Jak długo trwa oswajanie?

 Jak oswoić królika z otoczeniem?

Wbrew pozorom w pierwszych dniach królika w naszym domu, powinniśmy pozwolić mu na swobodne oswojenie się z terenem. Nasz zwierzak musi poczuć się bezpiecznie, dlatego warto też zapewnić mu w klatce domek, w którym będzie mógł się schować. Króliki są bardzo wrażliwe na zmianę otoczenia, dlatego tak ważne jest, aby na początku ograniczyć liczbę nowych bodźców i pozwolić mu poczuć się bezpiecznie w nowym miejscu. Wymagana jest jedynie podstawowa opieka oraz zapewnienie pupilowi możliwie dużej ilości spokoju. Nie oznacza to jednak, że nie możemy z nim przebywać. Wręcz przeciwnie, warto przebywać w pobliżu klatki, aby przyzwyczaić pupila do nowych dźwięków. Ten etap powinien zająć królikowi kilka dni, a po tym okresie możemy przystąpić do oswajania go z ludźmi.

Jak oswoić królika z człowiekiem?

Oswajanie z człowiekiem to kolejny etap tego procesu, tutaj ważna jest delikatność zarówno w ruchach, jak i w tonie głosu. Warto zacząć od otworzenia klatki, by zobaczyć, czy zwierzak zdecyduje się na jej opuszczenie. Jeżeli po wyjściu zacznie się do nas zbliżać możemy dać mu smakołyk lub delikatnie go pogłaskać, by wzbudzić u niego pozytywne skojarzenia. Oczywiście nie każdy królik od razu będzie chętnie do Was podejdzie w dużej mierze będzie zależało to od jego charakteru. Należy uzbroić się w cierpliwość i pozwolić mu na adaptacje w jego własnym tempie. Dobrym rozwiązaniem będzie niedotykanie królika w jego klatce, dzięki temu będzie kojarzył ją z bezpiecznym miejscem.

Jak przyzwyczaić zwierzaka do podnoszenia na ręce? 

Zwierzęta te z natury nie lubią być podnoszone, jednak możemy je do tego przyzwyczaić. Pamiętajmy jednak, że królik musi być z nami dostatecznie oswojony i nie bać się do nas podchodzić. Istotne jest prawidłowe chwytanie, które powinno odbywać za pomocą jednej ręki za podbrzusze, drugą natomiast wykorzystajmy do dodatkowej asekuracji, łapiąc go od spodu. Absolutnie nie wolno łapać go za uszy, ponieważ sprawia mu to ból.

Jak długo trwa oswajanie?

Jest to oczywiście proces zależny od charakteru zwierzaka. Średnio trwa on kilka tygodni, jednak może się wydłużyć nawet do kilku miesięcy. Pozwólmy na to, by zwierzak adaptował się w swoim tempie.