Jak pomóc psu w upalne dni?

 

Lato daje o sobie znać, a słońce grzeje gorącymi promieniami. Ludzie łatwiej znoszą upały  i często zapominają o swoich pupilach, które nie mają tak dużej zdolności pocenia się, nie chodzą w butach po palącym od nagrzania chodniku i są uzależnione od swoich opiekunów  w przypadku dostarczania odpowiedniej ilości wody. Co zrobić, aby ulżyć im w tych ciężkich chwilach?

Możemy wykorzystać kilka poniższych metod, które pomogą Twojemu psu się ochłodzić:

Stały dostęp do wody

Zadbaj o to, aby pies miał zawsze możliwość wypicia świeżej miski wody. Nie pozwól, by się odwodnił. Dobierz miskę odpowiednio do wielkości psa. Duże zwierzęta często wypijają nawet dwie duże miski wody. Ważne jest częste kontrolowanie jej zawartości. Jeśli zdarza Ci się zapominać o jej napełnieniu, możesz przygotować dwie.

Optymalna pora spacerów

Latem lepiej jest wychodzić z psem wczesnym ranem niż bliżej południa. Pozwoli to uniknąć nagrzanych miejsc oraz zwiększy komfort psa. W bardzo gorące dni ogranicz wysiłek i zabawy. Wybieraj miejsca zacienione, a większy ruch zapewnij, kiedy słońce dopiero się pojawia lub znika.

Mata chłodząca

Ulubiony wynalazek każdego zwierzaka, który uwielbia kłaść się na chłodnych płytkach. Jeśli widzisz, że Twój pies męczy się w domu, w którym jest gorąco, zapewnij mu matę chłodzącą. Na pewno mu się spodoba i stanie się jego drugim legowiskiem – tylko chłodniejszym!

Kontroluj gorące powierzchnie

Popołudniowe spacery w upalne dni nie należą do najprzyjemniejszych dla Twojego pupila.

Pamiętaj, że porusza się on na łapach, a nie w butach i ma kontakt bezpośrednio z nagrzaną powierzchnią chodnika czy asfaltu. Najlepszym miejscem na spacery będą trawiaste tereny.

Zacienione miejsca również mogą być gorące, bo wcześniej też mogło na nie padać słońce. Unikaj, jak tylko możesz, dróg ze stałym dostępem do słońca. Warto także uzupełnić rzeczy psa o specjalne buty, które pomogą zapobiec oparzeniom.

Lód nie jest dobrym wyborem

Może Ci się wydawać, że woda z lodówki czy lód z zamrażarki pomoże schłodzić się Twojemu psu. To jednak mylne. Wszelkie tego typu pomoce mogą spowodować zapalenie gardła  u zwierzęcia. W tak dużym upale możesz mu co najwyżej zaszkodzić. Lepiej uzupełnić miskę  o świeżą chłodną wodę, ale nigdy lodowatą.

Stosując się do powyższych rad, zapewnisz swojemu psu bezpieczeństwo i na pewno łatwiej będzie mu przetrwać wakacyjne upały. Nie bądź obojętny i zadbaj o komfort swojego pupila.

Z pewnością będzie Ci wdzięczny!