Jak pomóc zwierzakom w trakcie zimy?

 

   Zima za oknem doskwiera nie tylko nam, ale też zwierzętom, a szczególnie tym przebywającym w schroniskach. Jednak nasi domowi przyjaciele również odczuwają skutki zimy i wymagają od nas dodatkowej opieki.

   Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby adopcja, jednak nie każdy z nas ma warunki na przyjęcie zwierzaka do domu. Możemy jednak pomóc im w inny sposób, na przykład, przynosząc rzeczy, które pozwolą ocieplić budy.

Co warto przynieść?

  Idealnie do wyłożenia, a tym samym ocieplenia budy nadadzą się wszelkiego rodzaju koce, ręczniki, czy coś miękkiego, czym będzie można wyłożyć legowiska. Pomocna będzie także karma, niekiedy w schroniskach przebywa nawet kilkaset zwierząt, więc zużywane są duże ilości jedzenia. Zimą zwierzęta potrzebują mają zapotrzebowania, dlatego pokarm musi być on bardziej kaloryczny i energetyczny. Jeżeli więc zdecydujemy się pomóc, warto jest kupić karmę lepszej jakości, nawet jeśli odbije się to na ilości. Zabawki dla kotów i psów przebywających w schronisku, również okażą się przydatne.

   Pamiętajmy jednak, że kołdry, poduszki czy inne tego typu rzeczy z wypełnieniem choć, mogłoby się tak wydawać, nie są dobrym darem dla schroniska. Zwierzaki mogą je gryźć, a także zjadać ich wypełnienie, co może się odbić na ich zdrowiu.

   Najlepszym rozwiązaniem będzie zapytać schroniska, któremu zamierzamy pomóc, czego najbardziej potrzebują. Ułatwi to sprawę zarówno nam w organizowaniu potrzebnych rzeczy, jak i schronisku.

Akcje promocyjne:

   Jeżeli sami nie mamy możliwości zaadoptowania zwierzaka, możemy pomóc schronisku w znalezieniu im nowego domu. Możemy przekazywać informacje znajomym czy bliskim, a także udostępniać je na różnego rodzaju strony w mediach społecznościowych.

Jak pomóc bezdomnym kotom?

   Niestety futro kotów nie jest przystosowane do niskich temperatur z powodu swojej gęstości. Jeżeli mamy sprawne oko uda nam się przyuważyć stałe miejsca pobytu takich zwierząt. Wystarczy, że dostarczysz tam wodę, jedzenie i koce, a na pewno pomoże im to w przetrwaniu tego trudnego dla nich okresu.

Skutki wpływu niskich temperatur na zwierzęta:

   Obniżenie temperatury ciała u zwierząt niepodlegających hibernacji powoduje zwolnienie wszystkich prawidłowych procesów fizjologicznych i metabolicznych. Może także prowadzić do hipotermii.

Czym jest hipotermia?

   Hipotermia to nic innego jak obniżenie temperatury ciała poniżej normy, w przypadku psów jest to 37,5°C, a u kotów 37,8°C. Pierwszym objawem jest zazwyczaj drżenie ciała, które w wielu wypadkach bywa bagatelizowane. Kolejnymi objawami są ospałość i apatia, jeżeli zauważymy którykolwiek z nich u zwierzęcia należy go szybko ogrzać kocem lub własnym ciałem. Pod żadnym pozorem nie wkładajmy zwierzaka do wanny z gorącą wodą, ponieważ może to pogorszyć jego stan.

    Pamiętajmy, że zima pomimo swojego uroku potrafi być także sroga, dlatego pamiętajmy o naszych czworonogach.