Zwierzęta te pochodzą z Ameryki Południowej i zostały udomowione jeszcze w czasach prekolumbijskich. Długość ich życia wynosi od 7 do 12 lat. Te niezwykle łagodne stworzenia dzielą się na krótkowłose (American, Abyssinian, Crested, Rex i inne), długowłose (Peruwianka, Boucle, Texel, Merino) i bezwłose (Skinny, Baldwin). Liczba młodych w miocie świnki morskiej dochodzi, aż do 6, jednak zazwyczaj waha się między dwoma a trzema małymi.

 

Co musisz wiedzieć przed zakupem kawii domowej?

 

Zwierzęta te wymagają równie starannej opieki co inne. Warto przy zakupie świnki morskiej pomyśleć nie o jednej, a o dwóch, ponieważ są to zwierzęta stadne, pozwoli im to poczuć się bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że połączenie samca i samiczki może przynieść liczne potomstwo, jeżeli chcemy tego unikać wystarczy kupić świnki tej samej płci. 

 

Jak wybrać idealną rasę dla siebie?

 

Jest to właściwe kwestia indywidualna i w zależności od naszych preferencji możemy wybrać umaszczenie, długość sierści, czy nawet charakter świnki. Musimy jednak pamiętać, że wiąże się to z obowiązkami, które różnią się w zależności od wyboru. Pielęgnacja świnki długowłosej będzie zdecydowanie bardziej czasochłonna, niż w przypadku świnki krótkowłosej. Osobniki bezwłose także wymagają starannej opieki, aby ich skóra nie uległa przesuszeniu. 

 

Jak dobrać klatkę?

 

Świnki morskie to zwierzęta aktywne nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, dlatego tak ważne jest, by ich klatka dostatecznie duża, zwłaszcza gdy decydujemy się na zakup więcej, niż jednego osobnika. Taka klatka powinna mieć co najmniej 110x60 cm. Kolejna ważną informację, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze klatki jest to, że świnki morskie nie są dobrymi wspinaczami. Jeżeli więc decydujemy się na zakup klatki piętrowej, musimy upewnić się, że wejście nie jest zbyt strome. 

 

Wyposażenie klatki

 

Podstawowe:

  • Poidełko 
  • Trociny
  • Miska na jedzonko
  • Paśnik 
  • Domek

 

Dodatkowe:

  • Legowiska, hamaki, poduszki itp.
  • Kuweta (świnki morskie załatwiają swoje potrzeby wszędzie, warto nauczyć je korzystania z kuwety).
  • Przekąski w postaci zabawek 

 

Akcesoria i zabawki dla gryzoni znajdziesz tutaj -> https://www.e-zoo24.pl/akcesoria-i-zabawki-dla-gryzoni

Świnki morskie to gryzonie, dlatego przy zakupie jakichkolwiek misek, czy mebli rozsądniej będzie wybrać te drewniane lub metalowe, ponieważ lubią one gryźć i zjadać plastik, co może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. W klatce nie powinien znajdować się kołowrotek, ze względu na delikatny kręgosłup świnek morskich. 

 

Co świnka morska powinna jeść na co dzień?

 

Jest to gatunek roślinożerny, ich codzienna dieta powinna opierać się na sianku i karmach suchych. Jeżeli chcemy urozmaicić dietę naszego gryzonia, możemy wzbogacić dietę o różnego rodzaju warzywa i owoce takie jak marchewka, seler, rzodkiewka czy liście kapusty, jabłka, winogrona.