Jak wybrać kaganiec dla psa?

 

Kaganiec staje się dla nas szczególnie ważny, gdy zabieramy naszego psiaka w podróż. Dobrze dobrany pozwoli zachować bezpieczeństwo, ale także będzie zapobiegać zjadaniu niepożądanych substancji z ziemi. Na rynku jest dostępnych obecnie kilka rodzajów kagańców, a każdy z nich ma nieco inne zadanie.

 

Rodzaje kagańców:

 

  1. Weterynaryjny

Jak sama nazwa wskazuje wykorzystywany jest podczas zabiegów weterynaryjnych. Gdy w grę wchodzi strach i niepokój nasze psiaki mogą być nieprzewidywalne, dlatego też taki kaganiec pozwala zachować bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegu. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju kagańce nie nadają się do codziennego użytku, ponieważ są zbyt ciasne. Uniemożliwia mu to nie tylko gryzienie, czy też szczekanie, ale także dyszenie, które dla psa jest szczególnie ważne, ponieważ właśnie tak reguluje temperaturę swojego ciała.

 

  1. Koszykowy metalowy

Jest to najpopularniejszy model kagańca dostępny na rynku. Ze względu na swoje wykonanie jest on wytrzymały i łatwy w utrzymaniu czystości. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio przechowywany może rdzewieć. Właściciele cenią go sobie także za to, że odpowiednio dobrany pozwala psu na swobodne ziajanie i picie wody.

 

  1. Skórzany

Jest wykonywany ze skóry ekologicznej, jego zaletą jest elastyczność, dzięki czemu może dopasowywać się do pyska i głowy psa. W przeciwieństwie do kagańca metalowego jest lekki. Jednak zdecydowanie bardziej ogranicza ruchy psa, dlatego też dedykowany jest dla psów agresywnych, należy pamiętać, że tworzywo, z którego są wykonane jest stosunkowo łatwe do przegryzienia.

 

  1. Plastikowy

Ten kaganiec przypomina kaganiec metalowy, jest jednak zdecydowanie mniej wytrzymały. Ich atutem jest to, że nie reagują one na czynniki zewnętrzne takie jak temperatura tzn. nie nagrzewają się i nie podrażniają pyska.

 

Jak dobrać kaganiec?

Jeżeli zapewnimy naszym psom dobrze dobrany kaganiec nie powinnyśmy mieć problemu z otarciami czy podrażnieniami. Przed wyborem kagańca należy zmierzyć u psa jeden odcinek, a mianowicie od czubka nosa do punktu między oczami. Następnie do tego należy dodać około 1,5-2 cm długości, tak by kaganiec nie uciskał głowy naszego pupila.