Jak zrozumieć psi język?

 

Nasi czworonożni przyjaciele komunikują się z nami na wiele różnych sposobów - od warczenia poprze szczekanie, aż do skakania, czy też machania ogonem. Choć nie mówią, ich język to szeroka gama różnego rodzaju zachowań, które ułatwiają nam zrozumienie ich potrzeb.  

 

Agresja:

Pies, który odczuwa złość stroszy swoją sierść, a także opiera ciężar swojego ciała na przednich łapach. Jednak to niejedyne oznaki - uszy psa są złożone wzdłuż jego głowy, często także pokazuje swoje zęby i zaczyna warczeć. Takiego psa nie należy denerwować, nie powinno się także nawiązywać z nim kontaktu wzrokowego.

 

Niepokój:

Zaniepokojenie objawia się u psów na wiele sposobów, nietrudno jednak je przeoczyć. Drżenie, kulenie się, dyszenie, czy też poruszanie się przy ścianach czy ogrodzeniu to znak ostrzegawczy, że Twój pies nie czuje się komfortowo w danej sytuacji.

 

Szczęście:

Nietrudno dostrzec szczęście u naszego psa, najczęściej objawia się to energicznym machaniem ogona, często też psy uśmiechają się i pokazują swoje zęby. Nie należy jednak tego mylić z agresją - ich pyszczki wyglądają wtedy zupełnie inaczej. Taki zwierzak zaczyna się przytulać, czy też wchodzić na kolana, a także jest chętny do głaskania.

Ciekawostką jest, że gdy nasz pies odczuwa szczęście u nas także wydzielają się endorfiny.

 

To tylko trzy z podstawowych emocji, jakie odczuwają nasze psiaki, ale jest ich oczywiście podobnie jak u człowieka cała masa. Warto jest obserwować zachowanie naszych pupili, dzięki temu z czasem będziemy mogli dostrzec co uszczęśliwia, a co smuci naszych czworonożnych przyjaciół.