Kleszcze mogą być dużym zagrożeniem nie tylko dla nas, ale także dla naszych czworonogów. W ostatnich latach niestety jest ich coraz więcej, więc ryzyko, że Twój pupil przyniesie do domu niechcianego gościa, wzrasta. Właśnie dlatego odpowiednia profilaktyka jest tak ważna.

Sprawdź, na jakie 3 sposoby możesz ochronić psa przed kleszczami, a także pchłami i komarami.

Dlaczego kleszcz jest niebezpieczny?

Dla psów każdy spacer jest sposobem na zaspokojenie swoich instynktów tropiących i łowieckich. Chociaż czujne i wrażliwe na każdy ruch w trawie, nie wytropią kleszczy, przez co same mogą stać się ofiarami tych malutkich myśliwych. Kleszcze czają się w trawie i zaroślach lub na krzakach, oczekując potencjalnego żywiciela.

Gdzie najczęściej psy łapią kleszcze?

Najczęściej kleszcze czyhają na ludzi i zwierzęta w trawach (nawet tych krótko przystrzyżonych), zaroślach i krzakach. Gdy tylko odpowiedni osobnik znajduje się w ich zasięgu, pozwalają zgarnąć się z trawy, a następnie szukają dogodnego miejsca na ciele, aby rozpocząć żerowanie.

Jak kleszcz wgryza się w skórę?

Służy mu do tego aparat gębowy, wyposażony w ostre żądło z kolcami. Dzięki takiej budowie kleszcz może wyciąć otwór w naskórku i skutecznie wgryźć się w skórę, a potem żerować na niej od kilku godzin do kilku dni.

Kiedy kleszcze atakują najczęściej?

Kleszcze generalnie są aktywne od przełomu marca i kwietnia aż do przełomu października i listopada. Najbardziej aktywne są w okresie maj-czerwiec. Na baczności trzeba jednak mieć się także w lipcu, kiedy w lasach trwa sezon jagodowy. Drugi szczyt ich aktywności w roku przypada na wrzesień (sezon grzybowy).

Jak znaleźć kleszcze na skórze psa?

Kleszcze najchętniej wchodzą w ciemne i ciepłe miejsca, czyli we wszelkie zagłębienia skóry. Najczęściej można znaleźć je pod obrożą, w pachwinach, pomiędzy palcami i na łokciach.

Dlatego pamiętaj, aby po każdym spacerze na wszelki wypadek przejrzeć skórę psa w poszukiwaniu niechcianych pasażerów. Najlepiej usunąć kleszcze przed upływem 24-48 godzin od użądlenia. Możesz to zrobić samodzielnie, jednak najlepiej skontaktuj się z weterynarzem, który dopilnuje, aby kleszcze został usunięty w 100%, a rana zdezynfekowana i zabezpieczona.

Jakie choroby u psa mogą wywołać kleszcze i jakie są objawy?

Najczęstszym objawem chorób przenoszonych przez kleszcze jest wysoka gorączka. Występuje zarówno przy babeszjozie, jak i boreliozie. U psa można zauważyć wtedy apatię, brak apetytu, czasami wymioty. Późniejszymi objawami będą ciemne zabarwienie moczu i żółtaczka (zażółcenie błon śluzowych), powiększone węzły chłonne oraz opuchnięte stawy.

Pamiętaj!

Jeśli zaobserwujesz u swojego pupila niepokojące objawy, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii.

Zawsze zabezpieczaj swojego pupila. Chroń go przed kleszczami, które mogą przenosić wiele różnych chorób.

 

Jak zabezpieczyć swojego psa przed kleszczami i innymi insektami?

Poniżej przedstawimy Ci 3 najlepsze produkty do profilaktyki przeciwko kleszczom. Możesz wybrać jeden lub więcej z nich, aby stosować na zmiennie. Wybierz produkt na podstawie swojego stylu życia oraz potrzeb i wygody twojego pupila.

W naszym sklepie sprzedajemy jedynie wyselekcjonowane i najbardziej skuteczne marki.

Obroże przeciw pchłom i kleszczom:

https://www.e-zoo24.pl/category/?q=obro%C5%BCa+przeciw+kleszczom#top

Sabunol GPI to nowoczesna obroża przeciw kleszczom i pchłom dla psów, skuteczna i wygodna w użyciu, dostępna w kilku rozmiarach i kolorach. Unikatowe połączenie trzech składników: permetryny, imidachloprydu i geraniolu zapewnia skuteczność działania przez 3 miesiące. Badania potwierdzają wysoką tolerancję miejscową i ogólną co sprawia, że obroża jest bezpieczna podczas stosowania.

Zwalcza kleszcze i pchły przez 90 dni.

 

Jak to działa?

  • W czasie noszenia obroży, substancja czynna uwalania się i rozprzestrzenia na skórze i sierści zwierzęcia, działając na pasożyty zewnętrzne w sposób kontaktowy
  • Efekty działania obroży są już widoczne po 48 godzinach od jej założenia

 

Sposób użycia

Obrożę należy wyjąć ze szczelnego opakowania, dostosować do obwodu szyi psa i założyć. Obroża jest wodoodporna i powinna pozostawać na szyi zwierzęcia cały czas. Jasny nalot na obroży jest naturalnym efektem procesu produkcyjnego i stopniowo znika podczas używania.

 

 

Krople przeciw pchłom i kleszczom:

https://www.e-zoo24.pl/category/?q=krople+przeciw+kleszczom#top

Sabunol krople to preparat przeznaczony wyłącznie dla psów, zabezpieczający przed pchłami, kleszczami, wszami i wszołami. Trójskładnikowa receptura: imidaklopryd, permetryna i piryproksyfen zapewnia dużą skuteczność działania. Bezpieczny dla psów i ludzi. Dostępny w opakowaniach o różnej pojemności.

 

Jak to działa?

  • Likwiduje kleszcze przez minimum 4 tygodnie
  • Likwiduje dorosłe pchły przez minimum 4 tygodnie
  • Likwiduje jaja pcheł i ich larw przez minimum 4 miesiące
  • Przerywa cykl rozwojowy pchły w otoczeniu psa (np. legowisko, dywany itp.)

 

Sposób użycia

Zaaplikować zgodnie z zaleceniami dawkowania, preparat bezpośrednio na skórę zwierzęcia, w okolicy łopatek. Nie dopuścić do zlizania preparatu.

 

Spray odstraszający kleszcze i komary

https://www.e-zoo24.pl/IXODER-spray-odstraszajacy-kleszcze-i-komary-100-ml-p971

 

Ixoder wyjątkowo skutecznie zabezpiecza zwierzęta przed inwazją kleszczy i komarów, podczas spacerów po lasach i łąkach, w czasie polowań oraz we wszystkich innych sytuacjach, w których zwierzę jest szczególnie narażone na inwazję pasożytów i wymaga zwiększonej ochrony.

 

Jak to działa?

Dzięki składnikom aktywnym chroni zwierzę przed inwazją kleszczy i komarów przez minimum 3 godziny

 

Sposób użycia

Spryskać całą powierzchnię ciała zwierzęcia. Chronić nos, oczy i pysk. Zabieg powtarzać co 3 godziny.