Pielęgnacja psiej sierści

 

Rasy psów dzielą się także ze względu na rodzaj sierści, między innymi długowłose, krótkowłose, gładkowłose, szorstkowłose. Od tego w dużej mierze zależy dobranie rodzaju jej pielęgnacji. Jeżeli chcemy by nasz pies miał zdrową i błyszczącą sierść musimy zadbać o trzy rzeczy:

 • Regularne mycie
 • Czesanie i wyczesywanie
 • Odpowiednia suplementacja

 

 1. Jak poradzić sobie z kąpielą naszego pupila?
 2. Mycie psa krop po kroku.
 3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szamponu?
 4. Jak często należy czesać psa?
 5. Suplementacja a sierść psa.

 

Jak poradzić sobie z kąpielą naszego pupila?

 

Na początku warto przygotować sobie miejsce i odpowiednie akcesoria takie jak szampon, ręcznik, szczotka czy mata antypoślizgowa. Jeżeli chcemy , aby nasz pies był spokojniejszy podczas kąpieli, należy bezpośrednio przed myciem wyprowadzić go na spacer by mógł się wybiegać i przy tym zmęczyć. Szczególnie ważnym krokiem jest wyczesanie psa przed rozpoczęciem kąpieli, aby uniknąć zbędnych kołtunów, czy wyczesać pozostałości trawy z wcześniejszego spaceru. Gdy już umieścimy pupila w wannie, należy odpowiednio dopasować temperaturę wody. Następnym krokiem będzie zmoczenie psa. Tutaj ważną rolę odgrywa kolejność, by nie przestraszyć naszego zwierzaka strumień wody kierujemy początkowo na łapy i kolejno przechodzimy na brzuch, plecy i głowę. Po zmoczeniu sierści możemy przystąpić do nakładania szamponu omijając przy tym okolice uszu i oczu naszego psiaka. Ten etap pozwoli ci pozbyć się nadmiaru kurzu i piasku. Po spłukaniu szamponu, należy ponownie umyć psa, tym razem zadziała on bezpośrednio na sierść i zadba o jej stan. Na koniec osuszamy psa ręcznikiem.

 

Mycie psa krok po kroku:

 

 1. Przygotowanie miejsca
 2. Spacer
 3. Odpowiednie dopasowanie temperatury wody
 4. Nałożenie szamponu
 5. Spłukanie produktu
 6. Ponowne nałożenie szamponu
 7. Ponowne spłukanie
 8. Suszenie

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szamponu?

Każdy psiak ma inną sierść, dlatego zanim przystąpimy do jej pielęgnacji należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • długość sierści (długowłosa lub krótkowłosa)
 • rodzaj sierści (szorstka, wełnista, kręcona, gładka)
 • umaszczenie (sierść biała, czarna, brązowa)
 • alergie
 • problemy skórne
 • problemy z sierścią (nadmierne wypadanie, kołtunienie)

 

 

Na https://www.e-zoo24.pl/psy-szampony-i-odzywki znajdziecie szampony dedykowane sierści Twojego psa.

 

 

Jak często należy czesać psa?

 

Duże znaczenie ma długość sierści. W przypadku psów długowłosych powinno czesać się je kilka razy w tygodniu, a jeżeli nasz pies zalicza się do ras krótkowłosych należy czesać go przynajmniej raz w tygodniu.

 

 

 

Suplementacja a sierść psa.

 

Wprowadzenie do diety naszego pupila witamin z grupy B, pozwoli utrzymać u niego piękną i błyszczącą sierść. Witaminy A, E i C opóźnią proces starzenia się skóry i pozytywnie wpłyną na stan sierści. Jeżeli chcemy, aby efekt był jeszcze lepszy, warto wprowadzić do diety naszego pupila wszelkiego rodzaju oleje, które zwierają kwasy omega-3 i omega-6.

 

 

Oprócz szamponów, na https://www.e-zoo24.pl/zdrowie-psa-siersc-i-skora znajdziecie inne produkty, które pomogą wam w dbaniu o sierść i skórę waszych zwierzaków.