O powiedzeniu „żyć jak pies z kotem” słyszał prawie każdy, ale czy faktycznie ta dwójka nie może żyć pod jednym dachem w zgodzie?

Oto 5 wskazówek na co warto zwrócić uwagę, by Twój kot i pies razem funkcjonowali.

  • W przypadku kiedy w domu najpierw był kot warto wziąć pod uwagę adopcję szczeniaka tak, aby jego adaptacja była najprostsza. Przyjaźnie zawarte w dzieciństwie są dla maluchów łatwiejsze do zawarcia i nierzadko trwają całe psie życie. Młode, niezależnie od rasy, nie są nauczone jeszcze ganiać za swoimi naturalnymi wrogami, stad też dużo łatwiej jest je przyzwyczaić do tego, że kot może być jego kompanem.
  • Niewykastrowane zwierzęta dużo częściej wykazują mechanizmy znaczenia terenu, przez co wprowadzenie do domu nowego domownika mogłoby być katalizatorem do tego, aby podkreślić kto w domu rządzi. Wg. Specialistów łatwiej jest wprowadzić kota do domu, w którym już mieszka kot niż odwrotnie.
  • Gdy posiada się dorosłego psa, a chce się sprowadzić młodego kociaka, to konieczne jest bardzo dokładne przeanalizowanie dotychczasowego sposobu zachowania psa w stosunku do innych zwierząt.
  • W oswajaniu kota z psem bardzo ważna jest postawa właściciela. Najważniejszym w takiej sytuacji jest powolne przyzwyczajanie zwierząt do swojej obecności. Warto wtedy przez kilka pierwszych dni usadowić tak, aby przebywały w osobnych pomieszczeniach. Dzięki takiemu rozwiązaniu pies jak i kot będą mogli przyzwyczaić się do nowych zapachów, następnie stopniowo pokazywać sobie wzajemnie zwierzaki. Kontakty powinny być krótkie, jednak w miarę regularne. Każde pozytywne zachowanie kota lub psa powinno być nagradzane smakołykiem, aby miały świadomość, że jest to bezpieczne środowisko.
  • Najważniejsze, aby zadbać o komfort psychiczny obu zwierzaków. Stąd też przed opiekunem ważne zadanie. Pod żadnym pozorem nie wolno ganić zwierzaka za domaganie się pieszczot. Pupile powinny mieć osobne miski, bo posiadanie jednej może negatywnie wpłynąć na wzajemne postrzeganie siebie jako intruzów podkradających jedzenie.

Czy pies i kot mogą żyć w zgodzie? Odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK. Aby jednak do tego doszło warto trzymać się powyższych wskazówek. Proces zapoznawania u każdej pary będzie na pewno inny, jednak powiedzenie „żyć jak pies z kotem” może być bardzo pozytywnym doświadczeniem.