Rasy psów odpowiednie dla alergików

 

       Pies to najlepszy przyjaciel człowiek, który od zawsze towarzyszy nam w życiu codziennym. Nie ma dziecka, które nie marzyłby o szczeniaczku. Nasza miłość do tych cudownych czworonogów napotyka niestety czasem przeszkody, takie jak alergia. Poniżej powiemy Wam jakie rasy psów będą odpowiednie dla alergika.

 

      Kluczowym w wyborze nowego członka rodziny jest uświadomienie sobie, że nie ma na świecie rasy, która nie wydzielałaby żadnych alergenów. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że alergicy nie mają szans na posiadanie psa. Istnieją rasy, które zrzucają mniej sierści, a tym samym nie wydzielą tylu alergenów.

 

      Uczulenie na psią sierść to rodzaj alergii, która dotyka wielu, ale czy wiedzieliście, że tak naprawdę uczula naskórek gubiony wraz z sierścią? Dużo sierści niestety idzie w parze z dużą ilością odkurzania. Jeśli więc jesteś osobą niekoniecznie lubiącą sprzątać, ten artykuł pomoże także Tobie.

 

SZNAUCER

 

     Sznaucery to czworonogi, które pochodzą z Niemiec. Rasa ta ma wiele zalet, ale tą najważniejszą dla alergików jest niewielka ilość gubionej sierści. Kolejną ich ogromną zaletą jest ich wielkość, a właściwie ich trzy różne wielkości: miniaturowy, średni i olbrzymi. Nie musicie więc martwić się o to, czy wystarczy dla nich miejsca w Waszych domach.

Warto zaznaczyć, że mimo tego, że nie gubią one dużo sierści, jest to rasa którą trzeba regularnie czesać oraz okresowo strzyc. 

 

MALTAŃCZYK

 

     Psiaki te wyróżnia ich nietypowa sierść, a raczej włosy co czyni tę rasę idealną na alergików. Ich pielęgnacja jest jednak wymagająca. Tak jak włosy ludzkie, tak i włosy maltańczyka trzeba regularnie czesać, aby nie powstawały kołtuny czy nawet dredy, które mogą sprawiać pieskowi ból. Kolejnym krokiem w ich pielęgnacji jest mycie oraz regularne strzyżenie. Rasa ta cechuje się ogromnym przywiązaniem do właściciela, a więc będzie to świetny wybór dla tych, którzy lubią otrzymywać dużo miłości od swojego czworonożnego kompana.

 

YORKSHIRE TERRIER

 

     Nasza kolejna idealna propozycja dla alergików. Rasa ta jest niewielka, a więc idealnie nada się dla osób mieszkających w bloku. Nie ma podszerstka, a sierść przypomina ludzkie włosy. Podobnie jak maltańczyki i yorki wymagają regularnej pielęgnacji. Składa się na nią codzienne szczotkowanie oraz cotygodniowa kąpiel. Pamiętajmy jednak, że mimo swojego rozmiaru pieski te także potrzebują ruchu.

 

SAMOJED

 

     Coś dla miłośników większych ras. Samojedy to piękne psy z majestatyczną białą sierścią.

     Samojedy to psy, które linieją, a więc należy je szczotkować raz lub dwa razy na tydzień. W okresie linienia zwiększa się to do codziennego szczotkowania. Mimo linienia samojedy wraz z sierścią gubią niewielką ilość naskórka. Jak wspominaliśmy wcześniej to właśnie on jest czynnikiem alergennym. 

 

    Nie zapominajmy jednak o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze wspólne spanie w łóżku niestety nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem dla alergików. Sierść gubiona przez pupila osiada na pościeli, która może być problematyczna w czyszczeniu. Warto też zaopatrzyć się w dobrej jakości odkurzacz, który usunie włosy zalegające na ziemi.

Jednak najważniejszą zasadą to pamiętać o regularnej pielęgnacji naszych nowych członków rodziny.