Wiosenna pielęgnacja – jak dbać o sierść?

 

Poza odpowiednim odżywianiem oraz spacerami powinniśmy regularnie obserwować stan sierści naszych zwierząt. Zarówno długowłose, jak i krótkowłose wymagają, mniej lub więcej, abyśmy o nią dbali. Dzięki temu sierść czworonogów będzie mocna i przyjemna w dotyku. Czynności te mogą także pozytywnie wpłynąć na jej wypadanie. Oto one:

Stałe wyczesywanie

Możemy to robić samodzielnie w domu lub cyklicznie u groomera, który zajmie się pielęgnacją zwierząt. Czesanie psów jest bardzo ważne, niektóre – długowłose – powinny być nawet codziennie. Regularne zabiegi pomogą uniknąć kołtunienia się sierści oraz gubienia jej w znacznym stopniu w mieszkaniu.

Profilaktyka zdrowotna

Stan skóry i sierści wiele zależy od organizmu naszego pupila. Stosowanie dobrej jakości karmy to nie wszystko. Jeśli nasz pies ma problemy z wypadającą sierścią, łupieżem i suchością, to warto wykonać badania krwi oraz skonsultować je z weterynarzem. Być może zwierzę posiada niedobory składników odżywczych, ma alergię lub inne zaburzenie, które nie zawsze jest widoczne gołym okiem, a wpływa niekorzystnie na wygląd.

Suplementacja

Obecnie na rynku mamy dostępnych sporo produktów, które korzystnie oddziałują na sierść, zdrowie, a przy okazji stanowią dodatkowy smakołyk i urozmaicenie dla pupila. Co to takiego? Są to między innymi oleje bogate w kwasy tłuszczowe – najlepsze z nich to oleje naturalne z dzikiego łososia atlantyckiego. Możemy je stosować do posiłku, wystarczy nalać na pokarm.

Kąpiel

Jak często? Wszystko zależy od rodzaju sierści naszych zwierząt oraz ich indywidualnych potrzeb. Większość psów można kąpać zwykle co 3-6 miesięcy. W każdym przypadku należy jednak zadbać o stosowanie kosmetyków dedykowanych dla psów. Skóra zwierząt jest wrażliwa. Najlepiej wybrać hipoalergiczny szampon. Ponadto możemy pokusić się o dobór specjalistycznego szamponu, na przykład wzmacniającego.

Każdy, kto mieszka ze zwierzętami, dobrze wie, ile potrafią gubić sierści. Praktycznie w każdej części mieszkania lub domu można ją znaleźć. Możemy temu przeciwdziałać, ale czasem trzeba też zwyczajnie zaakceptować. Dbanie o sierść pomoże zminimalizować jej rozprzestrzenianie się. Co więcej, z łatwością zauważymy, kiedy coś się zmieni, pojawi się choroba grzybicza, kleszcz lub inne przyczyny do niepokoju.