Witaminy dla psa

 

   Większość psich opiekunów pragnie jak najlepiej zadbać o zdrowie swoich pupili. Fakt, że zwierzęta potrzebują odpowiedniej dawki witamin, nie oznacza jednak, że należy stosować suplementy w codziennej diecie. Wszystkie niezbędne witaminy dla psa znajdują się w dobrej jakości karmach.

Sklepy zoologiczne oferują szeroką ofertę suplementów, a kolorowe reklamy zachęcają do kupowania witamin dla psa w różnych formach np. w płynie, proszku, tabletkach, pastach, nierzadko także w uwielbianych przez czworonogi smakołykach. Po takie preparaty nie należy jednak sięgać bez wyraźniej potrzeby lub bez zaleceń lekarza weterynarii.

 

Kiedy stosować suplementy diety?

  1. Ciężar

Im większy pies, tym większa jego masa ciała, co wiąże się z dużym obciążeniem na stawy. U psów dużych ras zachodzi ryzyko pojawienia się dysplazji stawów – przykrej choroby, która znacznie utrudnia, a może wręcz uniemożliwić psu mobilność. Dysplazja może się pojawić nie tylko w okresie dorastania psa, ale w każdym wieku.

 Jednak tego typu problemy nie, zawsze dotyczą tylko i wyłącznie zwierząt z natury większych. Zarówno małe, jak i duże psy są narażone na nadwagę. Jeżeli więc mamy psiaka, u którego istnieje ryzyko wystąpienia problemów ze stawami czy chrząstkami, możemy wprowadzić do jego diety odpowiednie suplementy. Natomiast, jeżeli okaże się, że Wasz zwierzak waży trochę za dużo, warto zadbać o jego kondycję, co pozytywnie wpłynie na stan jego zdrowia.

 

  1. Choroba

Oprócz stosowania suplementów diety po przebytej chorobie, żeby przyśpieszyć jego powrót do zdrowia. Możemy wzbogacić dietę czworonoga, także w trakcie jej trwania, jeżeli dobrze je dobierzemy. Wyraźnie widać to chociażby przy chorobach skóry. Witaminy na sierść dla psa nie tylko poprawiają kondycję samej sierści, ale wzmacniają również skórę, co korzystnie wpłynie na proces gojenia ran przy takich chorobach, jak świerzb, nużyca czy łojotokowe zapalenie skóry.

Pamiętajmy jednak, że każda sytuacja jest, dlatego warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeżeli zdecydowaliśmy się na stosowanie suplementów w diecie psa warto zwrócić uwagę na odpowiednie dawkowanie preparatu.