Zapachy, których nienawidzą koty

 

Koty słyną ze swojego doskonałego węchu, co w dużej mierze pozwala im swobodnie i z gracją poruszać się w każdej przestrzeni. Wiemy, że uwielbiają kocimiętkę, ale są też zapachy, które działają na koty w odpychający i drażniący sposób. Znajomość tych zapachów ułatwi nam zrozumienie, dlaczego nowy kwiatek, przepis lub odświeżacz powietrza powodują niechęć i obrazę u naszego pupila, a także umożliwi nam efektywne zniechęcenia kota do wchodzenia w określone miejsca.

 

Poniżej przedstawimy zapachy, których zdecydowana większość kotów nie lubi, ale pamiętajmy, że nasi ulubieńcy są indywidualistami- przecież właśnie to w nich kochamy!

 

Jakich zapachów nie lubią koty?

 

  1. CYTRUSÓW

Największym zapachowym wrogiem jest oczywiście cytryna, ale grapefruit, pomarańcza czy mandarynka także wywołają wzdrygnięcie u naszych kotów. Niektóre koty wręcz panicznie boją się tych zapachów i uciekają w popłochu, a na innych nie robi to aż takiego wrażenia

 

  1. LAWENDY

Bukiet z suszonej lawendy czy lawendowy olejek mogą często pełnić rolę środka odstraszającego kota. Koty nie lubią tego zapachu, chociaż często jest dodawany do żwirków. Co prawda, zapach jest delikatny, ale warto przed zakupem większych ilości sprawdzić, czy kot zaakceptuje tego typu żwirek.

Jeżeli chcesz użyć olejków lawendowych do odstraszenia kota, uważaj z ilością- zbyt duża może być toksyczna!

 

  1. CZOSNKU I CEBULI

Pomijając fakt, że mogą być toksyczne dla kotów, to są także według nich niezwykle śmierdzące. Działają także drażniąco na błony śluzowe.

 

  1. OCTU

Dobrze znamy jego właściwości czyszczące i dezynfekujące, ale niestety lepiej go nie używać w przypadku mycia kuwety. Koty nienawidzą tego zapachu i wyczują go nawet w nieznacznych ilościach.

 

  1. EUKALIPTUS

Akurat ta niechęć wynika z kociego instynktu. Olejek eteryczny pozyskiwany z tej rośliny jest dla kota toksyczny. Koty unikają prze to także podobnych zapachów takich jak np. mentol. Te aromaty mogą drażnić koci nos, a także oczy.

 

  1. CHILI, PIEPRZ CAYENNE i PIEPRZ CZARNY

Te zapachy są często drażniące także dla naszych receptorów węchu. Papryczki chili oraz pieprz cayenne są dla kotów toksyczne, więc lepiej trzymać je z daleka od pupila

 

  1. PERFUMY, DETERGENTY, DEZODORANTY

Nie jest to zasadą, jednak zbyt duże ilości intensywnego zapachu lub chemii mogą być mocno nieprzyjemne dla kociego węchu. Warto używać ich, gdy kota akurat nie ma w pobliżu, ponieważ w szczególności detergenty mogą być szkodliwe.

  1. GERANIUM

Jest to zapach, które jest dedykowany odstraszaniem moli ubraniowych, ale też zadziała na naszego pupila zniechęcająco

 

A jak najlepiej odstraszyć kota od danego miejsca?

 

Część z tych zapachów możesz samodzielnie wykorzystać domowymi sposobami, aby trzymać kota z daleko od danego miejsca. Jednak pamiętaj- zbyt duża ilość może być toksyczna dla niego toksyczna!

Jeżeli wolisz sprawdzony środek z wygodnym spryskiwaczem polecamy Ci KERBL Środek odstraszająco-czyszczący GET OFF, który czyści, neutralizuje nieprzyjemne zapachy i odstrasza koty i psy. *

Dostaniesz go tutaj ->  https://www.e-zoo24.pl/KERBL-Srodek-odstraszajaco-czyszczacy-GET-OFF-500-ml-%5B84291%5D-p10575

 

*Możesz go stosować na drewnianych podłogach, dywanach, sofach i innych miękkich meblach.