Żółta wstążka – co symbolizuje?

 

Pies noszący żółtą wstążkę powinien być traktowany poważnie. Jest to sygnał ostrzegawczy, dzięki któremu można zawczasu zasygnalizować, że należy zachować ostrożność i dystans. Nie oznacza to od razu, że pies jest agresywny i ugryzie. Żółtą wstążkę mogą nosić również zwierzęta po przejściach, lękliwe, chore, a także podczas treningu lub po operacji.

Jak zareagować na psa z żółtą wstążką, aby mu nie zaszkodzić?

Nie głaszcz nieznajomych psów

Obcych psów nie wolno głaskać nawet jak nie posiada specjalnej oznaki. Ktoś może sobie po prostu tego nie życzyć lub pies może się wystraszyć i nieodpowiednio zareagować. Powinno się pilnować w takich sytuacjach zwłaszcza dzieci, które często na widok ładnego pupila chciałyby do niego podejść. Zadbaj o komfort zwierzaka i nie zaskakuj go nagłym podejściem bez pozwolenia właściciela. Nigdy nie wiadomo jak zareaguje.

Nie rób gwałtownych ruchów

Często zwierzęta z wyglądu mogą wydawać nam się bardzo przyjazne. Takie pozory mogą być mylne. Każdy zwierzak, przeważnie te lękliwe i agresywne, jednak niekoniecznie, może się wystraszyć i nie zapanować nad emocjami. W najlepszych wypadku dojdzie do oszczekania danej osoby lub podkulenia ogona, ale może dojść również do ugryzienia. Pies wcale nie musi być agresywny, aby tak się stało. Zwróć szczególną uwagę na otoczenie, kiedy biegasz lub wykonujesz gwałtowne ruchy blisko psa.

Trzymaj swojego psa na smyczy

Na spacerach zdarza się, że właściciele psów nie rozumieją, że jeśli ich pies jest kontaktowy i uwielbia bawić się z innymi, to nie zawsze druga strona odwzajemnia to. Żółta wstążka sugeruje zachować ostrożność i warto się do tego zastosować. Czasami nieumyślnie można wyrządzić krzywdę innemu psu, przeszkodzić mu w długotrwałej tresurze i budowania pozytywnych nawyków. Nie każdy pies musi mieć kontakt z innymi i należy to uszanować.  

Omiń większym łukiem

Psy z żółtym symbolem mogą potrzebować większego dystansu. Najprościej będzie obserwować reakcję właściciela, który prawdopodobnie będzie chciał ominąć łukiem inne zwierzęta. Robi się to po to, aby zwiększyć dystans, a przy tym komfort pupila. Widząc żółtą wstążkę, nie podchodź blisko, zmień kierunek lub przejść na drugą stronę.  

Czy żółtą wstążkę można zastąpić innym przedmiotem?

Jak najbardziej. Możemy wykorzystać żółtą obrożę, smycz, szelki czy inny żółty atrybut. Obecnie jest wiele przedmiotów, które zawierają również komunikaty na akcesoriach, np. „Nie dotykaj”, „Nie podchodź”.

Nie bądź obojętny na żółty sygnał. Odpowiednia reakcja może przynieść wiele korzyści dla psa, wpłynąć pozytywnie na jego zachowania i lęki. Wiesz już, co oznacza żółta wstążka? Przekaż tę informację dalej!