ZWIERZĘ PODRÓŻUJĄCE SAMOCHODEM – O CZYM PAMIĘTAĆ

 

     Przejazd samochodem ze zwierzakiem na drugi koniec miasta, a może na drugi koniec kraju na wakacje? Bez względu na to gdzie i na jak długo jedziemy musimy zapewnić komfortową, a także zgodną z prawe podróż naszego pupila. O tym jakie to są przepisy oraz o czym pamiętać przewożąc psa lub kota w samochodzie napiszemy w poniższym artykule.

 

Przepisy prawne

Chociaż w Polsce przepisy o ruchu drogowym nie określają dosłownie, jak należy przewozić psa, istnieje kilka artykułów prawnych, które dotyczą tego zagadnienia.

 1. Zgodnie z artykułem 60.1 Kodeksu Drogowego zabrania się użytkowania jakiegokolwiek pojazdu w sposób, który może zagrażać bezpieczeństwu pasażerów.
 2. Jeżeli policja uzna, że przewożenie psa w aucie jest potencjalnie niebezpieczne (dla niego, współpasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego), może wystawić mandat w wysokości do 500 zł – zgodnie z opłatą za wykroczenie z artykułu 97 kodeksu wykroczeń.
 3. Innym istotnym przepisem jest artykuł 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt, według którego osoby celowo narażające zwierzę na niebezpieczeństwo mogą otrzymać karę pozbawienia wolności (do dwóch lat). Ponadto przewóz w złych warunkach, który może wywołać niepotrzebne cierpienie i stres, również jest przestępstwem (art. 6.2)!
 4. Z kolei w artykule 1.2 w tej samej ustawie znajdziesz potwierdzenie, że w sprawach nieuregulowanych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Dlatego kluczowe jest to, żeby – wg prawa – ładunek:
  • nie utrudniał kierowania,
  • nie ograniczał widoczności,
  • a co ważne – powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia.

O czym warto pamiętać?

Trzymanie niezabezpieczonych pupili na kolanach lub swobodnie poruszających się w samochodzie podczas jazdy jest bardzo nieodpowiedzialne. Mimo wszystko należy pamiętać, że zwierzę może nas zaskoczyć w trakcie jazdy nagła zmianą miejsce (np. na skrzynię biegów, na kolana lub na głowę właściciela), co może utrudnić kierowcy panowanie nad pojazdem i zagrażać bezpieczeństwu wszystkich pasażerów.

Nie zapominajmy także o tym, co w takiej sytuacji może wydarzyć się nawet w przypadku lekkiego zderzenia z innym pojazdem. W trakcie nagłego zatrzymania wszystko co jest niezabezpieczone poleci przed siebie i zatrzyma się dopiero w momencie uderzenia. Dla naszego zwierzaka przy nawet niewielkiej prędkości może to skutkować poważnym uszkodzeniem lub śmiercią. Zwierzę znajdujące się w luźno stojącym transporterze, klatce czy na macie może nie tylko samo stracić życie, ale także narazić na niebezpieczeństwo i poważną utratę zdrowia ludzi, którzy z nim podróżują.

Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Małe i średnie psy oraz koty można przypiąć specjalnymi pasami lub przewozić w wygodnych, wielofunkcyjnych transporterach na tylnej kanapie, które należy umocować w bezpieczny sposób tak, aby w razie gwałtownego hamowania nie mogły się przemieścić.

Transportery dla psów, kotów oraz małych gryzoni są dostępne tutaj -> https://www.e-zoo24.pl/Klatki-i-transportery-c118/pa/2/

Jeżeli mamy większego zwierzaka, często jeździmy i transporter jest dla nas mało praktyczny lub nasz pupil nie przepada za kratkami wystarczy zakupić smycz lub szelki samochodowe i odpowiednią je wyregulować.

Znajdziecie je tutaj ->  https://www.e-zoo24.pl/category/?q=samoch#top

Warto zakupić posłanie DRYBED, dzięki której masz pewność, że nie narażasz psa na niebezpieczeństwo opisane w  artykule 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt. Ciepłe legowisko zagwarantuje psu wygodę i spokój w samochodzie. Pupil przewożony na posłaniu nie przemieszcza się, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla pozostałych podróżnych.

Posłania DRYBED znajdziesz tutaj -> https://www.e-zoo24.pl/category/?q=drybed#top

Pamiętaj także o tych kilka rzeczach!

 1. Przed samą podróżą nie dawaj pupilowi dużej ilości jedzenia i picia. Może to spowodować ich dyskomfort i potrzebę częstszego wychodzenia
 2. Zbuduj przyjazna atmosferę – nie jedź nerwowo o komunikuj się ze zwierzakiem. Z pewnością poczuje się wtedy lepiej
 3. Sprawdź czy poziom klimatyzacji odpowiada wszystkim pasażerom, także tym futrzastym
 4. Organizuj przerwy, aby kot lub pies mogli załatwić swoje potrzeby i odpocząć od długiej drogi
 5. Co najważniejsze – nigdy nie zostawiaj pupila samego w rozgrzanym samochodzie bez dopływu powietrza!